Польські вчителі не ходять до школи: Чому протестують педагоги і чого вони домагаються
Опубликованно 13.04.2019 06:05
Польські вчителі можуть домагаються надбавки до зарплати
У Польщі проходить безстроковий страйк вчителів. Профспілки вимагають збільшення з бюджету витрат на освіту, зміни оцінки роботи вчителів і зміни шляхів просування по службі.
Переговори з урядом тривали весь минулий тиждень, проте яких-небудь видимих результатів не принесли. У переговорах брали участь Профспілки польських учителів, Форум профспілок, Незалежний самоврядний профспілка "Солідарність", заступник прем'єр-міністра Польщі Беата Шидло, міністр національної освіти Ганна Залевска, заступник міністра освіти Мачей Копець, міністр сім'ї, праці і соціальної політики Ельжбета Рафальска і прем'єр-міністр канцелярії Міхал Дворчик.
В ході переговорів уряд запропонувало підвищення зарплат для вчителів на 5% з січня 2019 року і ще на 5% - з вересня. При цьому вчителі вимагали підвищення на 15% в січні і на 15% - у вересні. Але на ці вимоги в уряді запропонували збільшити пропорційно і навантаження. Крім цього, серед вимог була і відставка діючого міністра освіти.
На даний момент заробітна плата вчителя в Польщі - 790 євро, що менше середньої зарплати, яка становить 929 євро. За запропонованим урядом сценарієм, з вересня зарплата складе: для дипломованого вчителя - 889 євро, призначеного для вчителя - 768 євро, для контрактного вчителя - 666 євро і для вчителя-стажиста - 648 євро.
Але на таку пропозицію погодилися лише в профспілці "Солідарність". Профспілка польських вчителів і Форум профспілок закликали педагогів до страйку, і ті вийшли на вулиці. До страйку приєдналося майже 80% філій навчальних закладів по всій країні: це і школи, і дитячі садки. Не зупиняє вчителів і те, що в цей час в школах повинні проходити іспити. При цьому профспілкові діячі в будь-який момент готові до переговорів з урядом.
Славомір Виткович, голова Індустрії науки, освіти та культури, на Форумі профспілок звинуватив уряд у "розпалюванні напруженості". Він сказав, що вчителі не переконані аргументами уряду про відсутність грошей на їх вимоги.
"Минулого тижня з'ясувалося, що за 15 хвилин можна знайти 40 млрд із закритого бюджету на все, навіть на тварин, але не на вчителів", - сказав він.
"Страйк вчителів буде ослаблена, в наступні дні вчителі будуть розмірковувати про долі дітей, які залишилися без нагляду, і проблеми батьків", - заявив Вітольд Ващиковський, міністр закордонних справ Польщі.
Вплинула страйк і на іспити. За словами омбудсмена, вони проходять в неспокійній обстановці, що підриває їх результати. У деяких містах, наприклад у Овинске, іспити взагалі не відбулися.
Міністр освіти Ганна Залевска зазначила, що за дні страйку вчителя грошей не отримають, незважаючи на ідею деяких місцевих органів влади, які хотіли заплатити жалування страйкуючим педагогам.
Це не перша страйк, організований польськими вчителями. У грудні 2018 року педагоги провели загальнодержавну акцію протесту. Вимоги були такими ж.
Категория: Общество
Польські вчителі не ходять до школи: Чому протестують педагоги і чого вони домагаються