Берлінський міжнародний кінофестиваль (Берлінале). Довідка
Опубликованно 13.06.2018 16:39
Міжнародне журі на Фестивалі в цьому році очолює відомий німецький кінорежисер, сценарист, композитор і продюсер Том Тиквер.
Берлінський міжнародний кінофестиваль відкривається в четвер.
Нижче наводиться довідкова інформація.
Берлінський міжнародний кінофестиваль (Internationale Filmfestspiele Berlin, Берлінале) – велика культурна подія для міжнародної кіноіндустрії. Поряд з Каннським і Венеціанським фестивалями Берлінський кінофорум вважається найбільшим і найпрестижнішим у світі кіно.
У кіно - тільки дівчата. Як в США вручали "Золотий глобус"
Як правило, на Берлінале показують близько 400 фільмів, в основному – міжнародні та європейські прем'єри. На покази фестивалю продається понад 330 тисяч квитків. На фестиваль з'їжджаються понад 20 тисяч професіоналів в області кіно з понад 120 країн.
Рішення про проведення кінофестивалю було прийнято 9 жовтня 1950 року на засіданні спеціального комітету, скликаного за ініціативою американського офіцера Оскара Мартея. Крім Мартея і його британського колеги Джорджа Тернера, до складу комітету входили два представники адміністрації сенату Берліна, чотири представника німецької кіноіндустрії і журналіст. На цьому зібранні були узгоджені дати першого фестивалю і назва – "Берлінський міжнародний кінофестиваль". Кінорежисер доктор Альфред Бауер був призначений директором фестивалю.
Перший фестиваль пройшов з 6 по 17 червня 1951 року, церемонія нагородження відбулася 18 червня.
В перший рік існування кінофестивалю премії вручав німецьке журі, в 1952-1955 роках переможців визначало глядацьке голосування, з 1956 року рішення про присудження нагород стало приймати міжнародне журі.
До 1978 року фестиваль проводився в червні-липні, потім терміни були пересунуті на лютий.
Програма Берлінського міжнародного кінофестивалю крім основного конкурсу включає конкурси короткометражних фільмів (Berlinale Shorts); незалежного арт-хаусного кіно "Панорама" (Panorama); конкурс для молодіжної аудиторії "Покоління" (Generation); "Перспективне німецьке кіно" (Perspektive Deutsches Kino). У програму фестивалю входить "Форум" (Forum), організованого Інститутом кіно - та відеомистецтва.
Кіно про війну і патріотизм. Фільм "Кіборги": замовлений успіх
Також в офіційну програму Берлінського кінофестивалю входить спецпрограма Berlinale Special (об'єднує покази робіт сучасних режисерів, стрічки, які стали помітними подіями в кінематографі). На фестивалі представлені тематична ретроспектива Homage (програма, присвячена творчій спадщині того чи іншого видатного кінематографіста), Berlinale Classics (показ відреставрованих фільмів) і ін
Берлінале є акредитованим фестивалем Міжнародної федерації кінопродюсерів FIAPF і слідує її рекомендаціям.
У конкурсній програмі фестивалю беруть участь художні повнометражні та короткометражні фільми, створені протягом 12 місяців до початку фестивалю і не демонструвалися на інших фестивалях. Перевага віддається світових прем'єр.
Головною нагородою фестивалю є "Золотий ведмідь" (ведмідь – геральдичний символ Берліна). "Золотим ведмедем" нагороджується найкращий фільм основного конкурсу, "Срібного ведмедя" отримують переможці номінацій гран-прі міжнародного журі, вони вручаються кращому режисеру, за кращу жіночу та чоловічу ролі, за кращий сценарій, а також "за видатний внесок у царині мистецтва", який вручається оператору, монтажеру, композитора, художника по костюмах.
"Срібним ведмедем" Премії Альфреда Бауера відзначаються картини, що відкривають нові шляхи в кіномистецтві.
У 2006 році вперше був вручений приз за кращий фільм-дебют.
У фестивалю є дві почесні премії, що присуджуються за досягнення в галузі кінематографу – почесний "Золотий ведмідь" і приз Berlinale Camera Award.
На Берлінале вручаються нагороди незалежного журі: приз екуменічного журі, приз Міжнародної федерації кінопреси (ФІПРЕССІ), приз Гільдії німецького артхаус-кінематографа і інші нагороди.
З 1978 року на фестивалі існує конкурс фільмів для дітей і підлітків Generation. Переможці номінацій Generation Kplus та Generation 14plus отримують "Кришталевих ведмедів".
Ніжність і пристрасть. Топ-20 кращих поцілунків в кіно
У різні роки "Золотих ведмедів" були удостоєні фільми таких всесвітньо відомих режисерів, як Інгмар Бергман, Чжан Імоу, Ан, Сідні Люмет, Паоло Пазоліні, Райнер Вернер Фассбіндер, Мілош Форман та інші.
У 2017 році Берлінале проходив в столиці Німеччини з 9 по 19 лютого. Головний приз 67-го Берлінського кінофестивалю – "Золотого ведмедя" отримав угорський фільм "Про тілі і душі" (On Body and Soul). "Срібного ведмедя" за кращу режисуру отримав фінський режисер Акі Каурісмякі, представив фільм "По той бік надії" (The Other Side of Hope). Кращою актрисою на Берлінале стала Кім Мін-хі з Південної Кореї, яка зіграла у фільмі Хона Сан Су "Вночі біля моря одна" (On the Beach at Night Alone). "Срібного ведмедя" за кращу чоловічу роль отримав австрієць Георг Фрідріх завдяки роботі у фільмі німецького режисера Томаса Арслана "Світлі ночі" (Bright Nights).
Нагороду за найкращий сценарій дістався стрічці "Фантастична жінка" (A Fantastic Woman) чилійця Себастьяна Леліо. Приз на честь засновника фестивалю Альфреда Бауера отримала польська кінорежисер та сценарист Агнєшка Голланд за картину "Слід" (Spoor).
Гран-прі міжнародного журі дістався фільму "Школа номер 3" українки Єлизавети Сміт і німця Георга Жено про школярів Донбасу.
Найкращою короткометражною стрічкою стала документальна робота режисера Діого Коста Амарант "Маленьке місто" (Cidade Pequena).
У 2018 році Берлінале буде проходити з 15 по 25 лютого. Міжнародне журі в цьому році очолює відомий німецький кінорежисер, сценарист, композитор і продюсер Том Тиквер.
Категория: Культура
Берлінський міжнародний кінофестиваль (Берлінале). Довідка