Эта опция сбросит домашнюю страницу этого сайта. Восстановление любых закрытых виджетов или категорий.

Сбросить

Міжнародний жіночий день: Історія і сучасність Восьмого березня


Опубликованно 03.07.2018 13:39

Міжнародний жіночий день: Історія і сучасність Восьмого березня

В Україні 8 березня відзначається Міжнародний жіночий день. У 2018 році в цей день українців знову чекає державний вихідний. Незважаючи на чергові пропозиції цей самий вихідний скасувати.

Про це трохи пізніше, а поки пропонуємо пригадати історію появи цього свята. Історію, між іншим, дуже неоднозначне. Принаймні версій того, як з'явився Міжнародний жіночий день - предостатньо.

"Марш порожніх каструль"

Найбільш відома версія виникнення традиції святкування Міжнародного жіночого дня пов'язана з 8 березня 1857 року і американським містом Нью-Йорк. Саме там у цей день відбувся так званий "Марш порожніх каструль" - демонстрація жінок, які працювали на текстильних красильнях.

Жінки протестували проти поганих умов праці і низьких зарплат, вимагаючи 10-годинний робочий день замість 16-годинного, а також рівну з чоловіками оплату праці і виборче право.

Назва демонстрації пов'язано з формою протесту: учасниці били в каструлі, тим самим привертаючи до себе увагу.

В результаті поліція учасниць акції розігнала, однак за її підсумками жінки створили профспілку, покликаний надалі боротися за їх права.

Через 50 років...

Ситуація повторилася. 8 березня 1908 року в Нью-Йорку відбувся мітинг з гаслами про рівноправність жінок, ініційований місцевої соціал-демократичної жіночою організацією. Він зібрав 15 тисяч жінок, які висунули аналогічні вимоги, що і 50 років тому.

У 1909 році Соціалістична партія США оголосила національний жіночий день, який відзначали аж до 1913 року в останню неділю лютого. У 1909 році це було 28 лютого.

А в 1910 році в датському Копенгагені відбулася Друга міжнародна соціалістична жіноча конференція, де ідея Міжнародного жіночого дня отримала потужний поштовх. Завдяки відомій комуністці Кларі Цеткін.

Ich bin Zetkin. Clara Zetkin

Німецький політичний діяч, видна учасниця міжнародного комуністичного руху Клара Цеткін вважається автором ідеї про заснування Міжнародного жіночого дня.

На конференції в Копенгагені в 1910 році вона запропонувала заснувати День солідарності жінок у боротьбі за політичні, економічні, соціальні права. Мова йшла про те, що в цей день жінки будуть влаштовувати мітинги і ходи, залучаючи громадськість до своїх проблем.

У резолюції, запропонованою Кларою Цеткін, зокрема, зазначалось:

"У повній відповідності з класово-свідомими політичними профспілковими організаціями пролетаріату в кожній країні соціалістки всіх країн щорічно проводять Жіночий день, який в першу чергу слугує агітації за надання жінкам виборчого права. Ця вимога має бути висунена як складова частина всього жіночого питання в цілому і в повній відповідності з соціалістичними поглядами. Жіночому дню слід повсюдно надавати міжнародний характер, і він всюди має бути старанно підготовлений".

Спочатку конкретна дата не була обрана, тому в 1911 році перший Міжнародний жіночий день у багатьох європейських країнах відзначили 19 березня. Цього дня в 1848 році король Пруссії перед загрозою озброєного повстання пообіцяв провести реформи, включаючи введення виборчого права для жінок.

Надалі дата варіювалася, аж до 1914 року. Тоді вперше в багатьох країнах Жіночий день був проведений 8 березня, так як збігся з неділею. У підсумку ця дата стала остаточною.

Інші версії

Їх кілька. По-перше, існує версія, що в 1857 році в Нью-Йорку жінки дійсно протестували, але це були не робітниці текстильної сфери, а працівниці сфери надання інтимних послуг. Вони нібито вимагали виплатити зарплату морякам, які користувалися послугами жінок, але у них не було грошей, щоб за ці послуги заплатити.

По-друге, є ще версія, що святкування Жіночого дня саме 8 березня - це бажання Клари Цеткін зв'язати жіночий рух з історією єврейського народу, а саме з святом Пурим, яке випало в 1910 році саме на 8 березня.

Ще одна версія - 8-е число обрано неспроста, оскільки ця цифра більше інших нагадує жіноче тіло.

8 березня і ООН

З 1975 року, у зв'язку з Міжнародним роком жінок, ООН почала 8 березня проводити Міжнародний жіночий день.

У 1977 році Генеральна асамблея ООН у своїй резолюції запропонувала державам оголосити у відповідності з їх традиціями і звичаями будь-який день року Днем боротьби за права жінок і міжнародний мир ООН.

Заходи, присвячені Дню боротьби за права жінок і міжнародний мир, приурочені в ООН до 8 березня.

8 березня і СРСР

День 8 березня став офіційним святом в СРСР тільки в 1965 році. До цього це був звичайний робочий день. Існувала традиція: щороку політики звітували перед людьми про те, які зміни відбулися в державній політиці щодо жінок.

В яких країнах святкують 8 березня?

Таких країн не те щоб дуже багато, але достатньо. Наприклад, Міжнародний жіночий день – вихідний і національне свято в КНДР, Монголії, Анголі, Замбії, Камбоджі, Кенії, Уганді.

У Китаї – свято, який для жінок передбачений скорочений робочий день.

Крім того, 8 березня святкують в Азербайджані, Вірменії, Білорусії, Грузії, Казахстані, Киргизії, Латвії, Молдові, Узбекистані, Таджикистані, Туркменістані. І в Україні.

8 березня і Україна

"Я вважаю, що для країни це буде дуже важливий крок вперед. Це - продовження декомунізації. Тому що ми нарешті повинні припинити жити синхронно з державою-агресором", - заявив директор Українського інституту національної пам'яті Володимир В'ятрович у листопаді минулого року.

Мова про законопроект УІНП, поданого на розгляд в Кабінет міністрів. У документі, зокрема, пропонується скасувати державний вихідний у Міжнародний жіночий день, а назва свята переформатувати в День боротьби за права жінок.

Тобто, мова не йде про скасування цього дня як свята. Пропонується скасувати державний вихідний і дати свята правозахисний назву. Запропонований УІНП документ на даний момент знаходиться на розгляді в уряді.

Дивитися відео

 


banner14

Категория: Общество

Міжнародний жіночий день: Історія і сучасність Восьмого березня


Написать комментарий

Оставлять комментарии могут только зарегистрированные пользователи.