Эта опция сбросит домашнюю страницу этого сайта. Восстановление любых закрытых виджетов или категорий.

Сбросить

День святої Євдокії: Як прийнято відзначати і чому це свято важливий в народі


Опубликованно 02.07.2018 17:24

День святої Євдокії: Як прийнято відзначати і чому це свято важливий в народі

Православна церква сьогодні, 14 березня, шанує пам'ять ранньохристиянської святої мучениці Євдокії Илиопольской, а в народі шанують Явдоху, зустрічають весну, особливими обрядами закликають у дім щастя, благополуччя і здоров'я.

Житіє святої

Згідно з переказами, Євдокія була однією з найбагатших мешканок Илиополя, в молодості відрізнялася неймовірною красою, проте була блудницею. Довгий час вона вела гріховне життя, але, зустрівшись з ченцем на ім'я Герман, стала розсудливою, прийняла християнство і віддала все своє майно єпископу Гелиопольскому.

Наступні дні життя Євдокія присвятила служінню Господу в жіночому монастирі, де через деякий час зайняла місце настоятельки і прославилася різними чудесами. Подейкували, що молитва праведниці була настільки сильною, що її слова воскресали мертві.

Преподобна Євдокія прийняла мученицьку смерть в 56 років. В 170 році імператор Вікентій, який ненавидів християнство, наказав її зарубати мечем.

Євдокія в народі

У народному побуті День Явдохи вважався першим днем весни. Люди вірили в переказ, ніби за незламну віру Господь передав святий право вирішувати, коли саме впускати на землю весну. Вважалося, що саме Євдокія завідує особливими ключами від весни: починає відлік тепла, пробудження нового життя і природи.

Від того у святій в народі дуже багато імен: Явдоха, Авдотья, Плющиха, Свистунья, Каплюшница, Веснівка. Плющиха - тому що погода мінялася до тепла, починав підтавати і сплющуватися сніг. Свистунья - оскільки після 14 березня починали дути теплі весняні вітри. Каплюшница - оскільки з дахів починала капати тала вода.

З-за цього ж наші предки ніколи не починали польові роботи до 14 березня. Вважали, що Явдоха може розсердитися і напустити мороз.

До речі, в цей же день до XV століття відзначався Новий рік, адже у наших предків нове літочислення починалося з 1 березня (14 березня за новим стилем). Звідси ще одна назва свята – "Новачок".

Традиції і прикмети

Святу Євдокію, або Явдоху-весновку, було прийнято зустрічати весело і урочисто. Жінки з раннього ранку розкатували тісто і пекли спеціальне обрядове печиво — жайворонки. При розкачування тіста господиня для благополуччя і достатку в домі повинна була сказати: "По білому, чистому, за ядомому, від землі заполученному, за зазнобчивому, зорями крученному, котися бел-крутий, бел-золотий".

Після цього діти і молоді дівчата ходили з ними по дворах і славили прихід весни, співали так звані закличні веснянки.

Наші предки вірили, що в цей день повертаються з вирію ластівки. Побачивши птицю, вони кидали в неї жменю землі і казали при цьому: "На тобі, ластівко, на гніздо!" Це робилося для благополуччя у власному будинку.

Діти, які хотіли, щоб у них не було ластовиння, побачивши ластівку, вигукували: "Ластівко, ластівко, на тобі веснянки, дай мені білянки!" і після цього вмивалися талою водою.

Дуже великим гріхом у цей день вважалося руйнування гнізд ластівок. Як і лелеки, вони, за народними віруваннями, приносять в будинок, під дахом якого живуть, затишок і гармонію. Тому краще не турбувати їх і не бешкетувати, виймаючи яйця з гнізда.

Особливу увагу на Євдокію також приділялася снігу: його збирали і зберігали у закритих ємностях, подалі від людського ока. Вважалося, що тала вода з цього снігу, або снежица, володіє цілющими властивостями і лікує від різних захворювань. Її давали пити не тільки захворавшим рідним, але і тваринам: курям, щоб добре неслися, коровам - щоб доїлися. Також снежицей обмазували вікна, двері та ворота, щоб не пустити нічого поганого в свій дім та у двір.

Крім цього, вважалося, що в цей день прокидається від зимової сплячки бабак, виходить на світ, свище три рази, а потім знову лягає на другий бік і так спить аж до Благовіщення. Тому люди виходили в поле, особливо в степовій Україні, щоб почути його свист.

Ще однією ознакою приходу весни й початку польових робіт було спів птаха вівсянки. Якщо хтось почув її голос, то намагався повідомити сусідів. З цього часу починали готувати яровий хліб для ранньої сівби.

Городники вірили, що якщо "під Явдоху" висіяти розсаду, вона не буде боятися морозів. А садівники бралися зрізати сухі вершини фруктових дерев, щоб дерева краще родили і щоб на них "нечисть не заводилася".

До речі, на урожай в цей день і ворожили: якщо вітер дме з заходу або з півдня - буде урожай на хліб; якщо ж зі сходу чи півночі, то буде засуха, а тому і неврожай на зернові культури. Якщо день сонячний - вродить пшениця, а якщо день похмурий і небо захмарене - буде врожай на просо і гречку. Якщо в цей день заметіль, то селяни кажуть: "Явдоха хвостом крутить - буде пізня весна!"

Також на Явдоху наймали працівників. Навіть була приказка: "Найнявся з Євдокії по Петров день".


banner14

Категория: Общество

День святої Євдокії: Як прийнято відзначати і чому це свято важливий в народі


Написать комментарий

Оставлять комментарии могут только зарегистрированные пользователи.