Эта опция сбросит домашнюю страницу этого сайта. Восстановление любых закрытых виджетов или категорий.

Сбросить

День зимового сонцестояння. Довідка


Опубликованно 01.03.2018 18:20

День зимового сонцестояння. Довідка

Сонцестояння – один із двох днів у році, коли висота сонця над горизонтом опівдні мінімальна або максимальна. У день зимового сонцестояння сонце піднімається на найменшу висоту над горизонтом.

Зимове сонцестояння в 2017 році відбудеться в четвер, 21 грудня, о 18.28 по Києву.

Нижче наводиться довідкова інформація.

Сонцестояння – один із двох днів у році, коли висота сонця над горизонтом опівдні мінімальна або максимальна. У році два сонцестояння – зимове й літнє.

День літнього сонцестояння: історія та традиції

У день зимового сонцестояння сонце піднімається на найменшу висоту над горизонтом.

У північній півкулі зимове сонцестояння відбувається 21 або 22 грудня, і тоді спостерігається найкоротший день і найдовша ніч. Момент сонцестояння щороку зсувається, так як тривалість сонячного року не збігається з календарним часом.

У 2017 році зимове сонцестояння станеться 21 грудня о 19.28 за московським часом.

Сонце, рухаючись по екліптиці, у цей момент досягне самого віддаленого положення небесного екватора в бік Південного полюса світу. У Північній півкулі планети настане астрономічна зима, а в Південній півкулі – літо.

В цей день на широті Москви Сонце піднімається над горизонтом на висоту не менш ніж 11 градусів.

У ці грудневі дні за полярним колом (66,5 градусів північної широти) настає полярна ніч, яка не обов'язково означає цілковиту темряву протягом всієї доби. Головна її особливість у тому, що Сонце не піднімається над обрієм.

На Північному полюсі Землі не видно не лише Сонця, але і сутінків, і місцезнаходження світила можна дізнатися лише по сузір'ях. Зовсім інша картина в районі Південного полюса Землі — в Антарктиді в цей час день триває цілу добу.

21 грудня Сонце перетинає 18 часовий меридіан і починає підніматися вгору по екліптиці, починаючи шлях до весняного рівнодення, коли вона перетне небесний екватор.

Протягом тисячоліть день зимового сонцестояння мав величезне значення для всіх народів нашої планети, які жили в гармонії з природними циклами і організовували своє життя у відповідності з ними. З найдавніших часів люди шанували Сонце, розуміючи, що від його світла і тепла залежить їхнє життя на землі. Для них день зимового сонцестояння уособлював перемогу світла над темрявою.

Так, у російському фольклорі цього дня присвячена прислів'я: сонце – на літо, зима – на мороз. Тепер день буде поступово додаватися, а ніч — скорочуватися. По зимовому сонцестоянню судили про майбутній урожай. У давнину В цей день помічали: іній на деревах – до багатого врожаю зерна.

"Велике сонячне затемнення" в США

У XVI столітті на Русі з днем зимового сонцестояння був пов'язаний цікавий обряд. До царя на поклон приходив звонарный староста московського собору, який відповідав за бій годин. Він доповідав, що відтепер сонце повернуло на літо, день збільшується, а ніч скорочується. За цю радісну звістку цар жалував старосту грошима.

У давніх слов'ян в день зимового сонцестояння святкувався язичницький Новий рік, він зв'язувався з божеством Колядою. Головним атрибутом свята було вогнище, що зображає і закликає світло сонця, що після найдовшої ночі в році повинно було підніматися все вище і вище. Ритуальний новорічний пиріг – коровай – за формою теж нагадував сонце.

В Європі в ці дні починався 12-денний цикл язичницьких святкувань, присвячених зимовому сонцестоянню, знаменовавшему початок нового життя й оновлення природи.

В день зимового сонцестояння в Шотландії був звичай запускати сонячне колесо – "сонцеворот". Бочку обмазували палаючої смолою і пускали вниз по вулиці. Колесо – символ сонця, спиці колеса нагадували промені, обертання спиць при русі робило колесо живим і схожим на світило.

Зимове сонцестояння раніше всіх інших сезонів було визначено в Китаї (в китайському календарі 24 сезону). В древньому Китаї вважали, що з цього часу піднімається чоловіча сила природи і починається новий цикл. День зимового сонцестояння вважався щасливим днем, гідним святкування. У цей день все – від імператора до простолюдина – йшли у відпустку. Армія наводилася в стан очікування наказів, закривалися прикордонні фортеці і торгові лавки, люди ходили одне до одного в гості, дарували подарунки. Китайці приносили жертвоприношення богові Неба і предкам, а також їли кашу з квасолі і клейкого рису, щоб убезпечити себе від злих духів і хвороб. Досі день зимового сонцестояння вважається одним з традиційних китайських свят.

В Індії день зимового сонцестояння – Санкранти – наголошується в індуїстських і сикхських громадах, де в ніч напередодні торжества запалюються багаття, жар яких символізує тепло сонця, що починає зігрівати землю після зимових холодів.


banner14

Категория: Культура

День зимового сонцестояння. Довідка


Написать комментарий

Оставлять комментарии могут только зарегистрированные пользователи.